دکتر مزاج
دکترمزاج کامل‌ترین مرجع تخصصی طب سنتی
دنبال چه هستید؟
درمان توسط طب سنتی

طب سنتی ایران

بر اساس گزارشی که سازمان بهداشت جهانی از وضعیت طب سنتی جهان منتشر کرده است حدود ۳۴ مکتب طبی معرفی کرده است که مهمترین آنها طب سنتی چین سی تی ام چاینیز، طب آلوئه ورا و طب هومیوپاتی است.

انواع طب سنتی

موضوعات دیگر در واقع مکتب تلقی نمی شوند بلکه زیرمجموعه طب سنتی ایرانی هستند مانند: عطردرمانی، زالودرمانی، حجامت درمانی، گیاه درمانی، سنگ درمانی و..

در میان این ۳۴ مکتب طبی حقیقتاً عمیق ترین، فراگیرترین، پر پشتوانه ترین، کارآمدترین و سازگار آمیز ترین مکتب با شرایط جغرافیایی ایران و دنیا، مکتب طب سنتی ایرانی اسلامی می باشد.

طب ایرانی را دقیقا نمیشود یک طب سنتی یا افواهی قلمداد کرد. بلکه طبی کامل و جامع با پشتوانه تئوریک است. که مشتمل بر یک نظام کامل و متشکل از نظام پیشگیری، تشخیصی، قانونمندی های کامل، اخلاق طبی، ظرافتها، سوگند‌نامه ها و… می باشد.

شامل یک سری ظرافت های بسیار جالب که از قبل از شکل گیری نطفه تا پایان عمر در زندگی انسان دخالت می کند. و تصویری کلان از کل نظام خلقت دارد و برای روح و جسم انسان تعریف دارد.

تاریخچه طب سنتی ایرانی

برای طراحی نظام شهری و مدنی برنامه دارد. در ریزمغذی ها و رفتارها دخالتی بسیار مؤثر و قانون مدارانه دارد. که هر کدام آنها رعایت شود موجب سلامت تن و روان است. و هر کدام که رعایت نشود سبب خسران و بیماری روح و تن است.

مدارک، منابع و پشتوانه تئوریک طب سنتی

ایران دارای مکتب طبی پرتجربه با وسعت تاریخی گسترده و کتب متعدد پرمایه به عنوان پشتوانه فرهنگی می باشد.

پشتوانه تئوریک این طب در ۱۴۴۰ عنوان کتاب در شیعی الذریعه معرفی و حدود ۲۸۰ عنوان کتاب هم در کتاب شناسی اهل سنت معرفی که در کشور ترکیه چاپ شده است.

حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد این کتاب‌ها در کتابخانه های ایران موجود است و بقیه در کتابخانه های انگلیس، آمریکا، آلمان، هند و وجود دارد.